↑ Return to Biografie

Přezdívky, symboly a pověry

Přezdívky

Valentino Rossi měl během své závodní kariéry několik různých přezdívek. Jednou z nich je přezdívka „Rossifumi“. Ta pochází z roku1994 a vymyslel ji sám Valentino. Vznikla z kombinace jeho příjmení a křestního jména závodníka Norifumi Abeho, jako odkaz a poklona kolegovi. Valentino ho viděl v televizi při Velké ceně Japonska. Norifumi jel na divokou kartu a hned Valentina zaujal svou šílenou jízdou. Jezdil jako blázen a z jeho kombinézy se často kouřilo. Závod tenkrát sice nedojel, ale pro Valeho se stal hrdinou. Tady také vznikl jeho velký obdiv k japonským jezdcům.

Jeho další přezdívka vznikla někdy v době, kdy jezdil Světový šampionát v kategorii 250 ccm. Přezdívka „Valentinik“ vznikla z příběhu italského Kačera Donalda, superhrdiny, který se jmenoval „Paperinik“.

Nejznámější přezdívkou, kterou má i na kombinéze a na motorce, je přezdívka Doktor (Doctor). Tuto přezdívku používá od dob své nadvlády v kategorii 500 ccm. Existuje více verzí vzniku této přezdívky. Sám Valentino říká, že se mu vždy líbila myšlenka šíleného vědce, který dělá bláznivé experimenty. Navíc, když je člověk profesor, může se chlubit a poté, co vyhrál dva tituly, si myslel, že si tento titul zaslouží, tak se nazval „Il Dottore“.

Někdy bývá tato přezdívka přisuzována jeho „chladnému a vědeckému rozebrání a odzbrojení soupeřů“ a jeho klidnému a sebejistému soustředění v závodech. Podle Grazianových slov má Vale přezdívku „The Doctor“ proto, že je to titul krásný a významný. Navíc v Itálii je Doktor titul, který udělíte někomu, protože ho respektujete a máte k němu úctu. Valentino často žertuje, že tuto přezdívku přijal, protože v Itálii je Rossi velmi časté příjmení pro doktory.

SYMBOLY

Helmy

Valentino během své kariéry vystřídal velké množství designů své helmy. Všechny (kromě speciálu pro Mugello nebo k příležitosti oslavy Světového šampióna) byly s motivy Slunce a Měsíce, které pro něho evokují den a noc, dobro a zlo, anděla a ďábla, což podle něho znamená dvě stránky jeho osobnosti (a nejen jeho – každý má dobrou i špatnou stránku).

Na helmě má text „The Tribe of the Chihuahua“ („Kmen Čivavů“), který odkazuje na jméno party jeho přátel. Jsou to jeho nejlepší přátelé z dětství. Většina z nich je z Tavullie, zbytek z okolí. Jsou to lidé, se kterými se může bavit o čemkoliv a ví, že jim může věřit. Název vznikl při jedné jejich akci, kdy někdo z nich poznamenal, že jsou jako nějaký kmen. Proto si zvolili kmen indiánů – Čivavů. Tráví s nimi čas, když je v Tavullii, v létě se spolu chodí koupat, v zimě jezdí na hory.

Kombinéza

Na kombinéze má písmena WLF, která symbolizují „VivaLa Figa“. Doposud se mu vždy podařilo uniknout různým sankcím, které mu za přítomnost těchto písmen na kombinéze hrozily.

Na svou kombinézu, ale i na motorku a helmu se tradičně snaží včlenit svou oblíbenou fluorescentně žlutou barvu

Pověry a rituály

Valentino je velmi pověrčivý a jeho rituály před jízdou jsou dobře známy. Před každou jízdou se přikrčí k motorce, rukou uchopí stupačku a skloní k ní hlavu. Neví se, jestli se tiše modlí, jestli se dostává do správné nálady, kterou potřebuje k závodění, nebo skládá poklonu ostatním jezdcům, členům rodiny nebo přátelům.

Mezi jeho rituály patří také oblékání. Obléká se pokaždé stejně. Některé části oděvu, které si obléká pravidelně, pro něho mají zvláštní význam. Když je na Velké ceně, všechno oblečení musí být poskládáno určitým způsobem.

Nejdůležitějším rituálem pro něho je to, čemu s přáteli říkají „oficiální kabala“. Je to rituál, který se musí odehrávat vždy na stejném místě a se stejnými lidmi. Je to pět lidí, kteří u toho byli poprvé. Tento rituál začal v kategorii 250 ccm, když si jednou večer zašel s přáteli na skleničku a druhý den na závodech vyhrál. Před dalším závodem do toho baru nešli a v závodě upadl. Od té doby tento rituál opakují.

Dalším z jeho rituálů je lepení samolepek na motorku. Smí to dělat jen on sám, kromě loga sponzora a teď i čísla motorky. Na své motorce má řadu nálepek. Jednou z nich je nálepka „Rossifumi gambatte!“, což znamená v japonštině „Do toho, Rossifumi!“. Má ji od té doby, kdy jel poprvé závod MS a japonští závodníci volali: „Gambatte! Gambatte!“. Tuto nálepku nosí vždy s sebou, měli ji na všech motorkách.

Další nálepkou je nálepka jeho psa Kvida. Nalepil si ji dozadu na motorku v roce 2001. Připomínala mu to, jak porazil Biaggiho a chystal se vyhrát v pětistovkách. Protože mu přinesla štěstí, dává si ji od té doby na všechny svoje závodní motorky.

Ve 125 ccm měl na helmě nálepku „Cosmico!“ („Kosmický!“), se kterou vyhrál titul MS v roce 1997. V roce 1998 si nalepil malou značku s nápisem „Nemluvte za jízdy s řidičem“, kterou později nahradil nápisem „Kmen Čivavů“.

Důležitou roli v jeho životě hraje také želva. Jednu má vytetovanou na levé straně nad pasem. Je to replika protistresové želvy, kterou dostal od Uccia, když se mu v kategorii 250 ccm moc nedařilo. V té době byl nervózní a potřeboval se uklidnit. Tato želva je z velice měkké látky a je možné s ní dělat téměř cokoliv a vždy se zase vrátí do původního stavu. Valentinovi připadá, že svou želvu potřebuje pokaždé, když potřebuje jet rychle.

Další důležitou želvou je talisman, který mu nosí štěstí a který s sebou má na každém závodě. Je to želva Nindža, kterou dostal od maminky, když mu bylo jedenáct let. Vyprosil si ji od ní týden před prvními závody v minibiku. Na první závod ji ještě neměl, ale později si ji připnul na helmu a závodil s ní až do třinácti let, kdy začal závodit na skutečných motorkách. Zde už ji na helmě nosit nemohl. Od té doby ji vozí na závody stále s sebou. Želvu má i na helmě.

Číslo motorky

Valentino má na své motorce číslo 46. To se datuje od doby, kdy jezdil na minibiku. Spolu se dvěma kamarády závodili ve třech různých kategoriích a všichni měli číslo 46. Všichni tři také milovali Japonsko a japonské jezdce. Byli okouzleni jezdcem, který jel ve Velké ceně Japonska na divokou kartu a předváděl neuvěřitelné kousky. Měl číslo 46. Od té doby ho nosili také. Valentino ho měl až do doby, kdy jezdil na mistrovství Itálie a Evropy. V mistrovství světa pak byl požádán o to, aby si vybral číslo. Zjistil, že číslo 46 měl Graziano v roce 1979, když vyhrál svou první Velkou cenu na Morbidelli 250 ccm. Proto se pro číslo 46 rozhodl taky.

Závodil s ním po celou svou Grand Prix kariéru. Obvykle dostává vítěz Světového šampionátu přidělenou nálepku s číslem 1, kterou nosí celou další sezónu. Valentino si na počest Barryho Sheenea (byl prvním jezdcem moderní éry, který si nechal stejné číslo) nechal své číslo 46. Až do sezóny 2007 nosil číslo 1 jako odkaz na vítězství v šampionátu na rameni své kombinézy.

Napsat komentář